ساعت ها عید نوروز ۱۴۰۰ جلو کشیده میشوند

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ روز یکشنبه یکم فروردین‌ ماه یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

ساعت ها عید نوروز ۱۴۰۰ جلو کشیده میشوند

اولین بار ایده استفاده بیشتر از نور خورشید در سال ۱۷۸۴ در فرانسه مطرح شد تا شب‌ها شمع کمتری مصرف شود، اما پیشنهادی مبنی بر تغییر ساعت رسمی کشور ارائه نشد و این پیشنهاد، برای اولین بار در سال ۱۹۰۷ در انگلستان مطرح شد که در آن مقطع هم عملی نشد، اما تغییر ساعت رسمی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ در کشور آلمان عملی شد، اما امروزه حدود ۷۷ کشور این کار را انجام میدهند!

ساعت ها را جلو میکشند

در ایران نیز، برای نخستین بار در سال ۱۳۵۷ساعت رسمی کشور به ساعات تابستانی و زمستانی تقسیم شد. اما مدتی بعد این روند به حالت تعلیق در آمد. اما در سال ۱۳۷۰ و در زمان ریاست جمهوری مرحوم رفسنجانی مجدد تصویب و اجرا شد. البته این قانون در اسفند سال ۱۳۸۴ همزمان با ریاست جمهوری احمدی نژاد برای یک سال اجرا نشد!

1 دیدگاه

چرا باید ساعت‌هایمان را ۱ساعت به جلو بکشیم؟!

▪️اولین کشوری که ساعت خود را برای صرفه‌جویی انرژی جلو و عقب کشید کشور آلمان در سال ۱۹۱۶بود. علت این حرکت کمبود شدید انرژی در جنگ جهانی اول بود. امروزه ۷۷ کشور جهان با استفاده از این روش، ساعات رسمی خود را تنظیم میکنند اما زمان جلو و عقب کشیدن ساعت در این کشورها یکسان نیست

▪️ایران برای استفاده بیشتر از روشنایی روز، در فصل‌های بهار و تابستان ساعت رسمی را ۱ساعت به جلو میکشند. طبق مصوبه‌ی مجلس ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ روز یکشنبه یکم فروردین‌ماه یک ساعت به جلو کشیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*